KMASZC Varga Márton Kertészeti és Földmérési Technikum és Kollégium

Névadónk

Varga Márton Varga Márton

Varga Márton élete

Varga Márton Erdélyben, Szilágysomlyón született 1886. november 11-én. Gyermekéveit Zilahon töltötte, édesapja tanár volt – szaktanulmányait Aranyostordán, az Állami Kertészeti Iskolában kezdte.

1902-ben felkerült Budapestre az Állami Kertészeti Intézetbe és 1905 – 1908-ig elvégezte a Kertészeti Tanintézetet. 1909-től a fővárosban élt és dolgozott.

Budapest Székesfőváros Tanácsa 134.763/1925-VII. sz. határozatával engedélyt adott egy iskola felállítására, melynek vezetésével, szervezésével és gyakorlati megvalósításával Varga Mártont bízta meg 1925-ben. Ez az iskola Magyarország első kertésztanonc iskolája volt – középfokú képesítést adott.

A Budapest Székesfőváros Kertészképző Iskolája 1926. őszén indult és ettől kezdve 1949. május 31-ig Varga Márton volt a kertész iskola igazgatója.

Az 1926-ban megalapított Kertészképző Iskola óriási lendületet adott a magyar kertészeti szakoktatás fejlődésének. Varga Mártonnak oroszlánrésze volt abban, hogy megismertette és megszerettette a diákokkal a magyar földet, megmutatta és megtanította, hogy becsületes megbízható munkával biztos megélhetést találnak. Jó pedagógus és jó szakember volt. Művészi érzékét és szakmai tudását dicséri a „japáni kert”, mely nagy anyagi áldozatot, tervezői és építői munkát igényelt.

Felesége Kisgél Adrianne tornatanárnő volt, két leánygyermekük született.

A háború utáni idők megviselték idegeit és szerencsétlenségére 1944. karácsonyán felesége is meghalt.

1949–50-ben nyugdíjazták az addigra már testileg és szellemileg is rossz állapotban lévő embert. Alacsony nyugdíjjal (600,-Ft/hó) rendelkezett, melyet diákjai alkalmi munkákkal próbáltak emelni. Sajnos állapota nem javult és 1952. január 11-én 66. életévében elhunyt.

Tovább a kategóriában: « Történet Japánkert »

KMASZC Varga Márton Kertészeti és Földmérési Technikum és Kollégium
Tagintézményi OM azonosító: 035269/009
Telephely címe:

Intézményi név változatai:
Közép-magyarországi ASZC Varga Márton Kertészeti és Földmérési Technikum és Kollégium
Közép-magyarországi Agrárszakképzési Centrum - Varga Márton Kertészeti és Földmérési Technikum és Kollégium

Telefon: +36-1-273-2741
E-mailtitkarsag.vmszki@gmail.com