Japánkert
április 14, 2024 2024-04-14 13:41Japánkert
Japánkert
Technikum és Kollégium
Nyitvatartás
A kertben elhelyezett QR kódok sok információval segítik az okostelefonnal rendelkező látogatókat.
QR codes in the garden can help the visitors with many information who have smartphone.
Nyitvatartás
A japánkert még a nyári időszámításnak megfelelően tart nyitva. Ideiglenesen a Japánkert 2024. 10.09-én 16:00-18:00-ig és 2024.10.10-én 12:15-13:15-ig ZÁRVA tart .
Legfrissebb hír
MOMIJI programok a japánkertben 2024.10.12. szombat
Kedves Látogatóink! Japánkertünkben Momiji őszi juharünnep, lombszíneződés fesztiválja lesz 2024. október 12-én szombaton, melynek helyszíne iskolánkban, a KMASZC Varga Márton Kertészeti és Földmérési Technikum és Kollégium területén található. Címünk: 1149 Budapest, Mogyoródi út 56-60. Bejárat: Kövér Lajos u. 1. kapunál. A részletes programokról folyamatosan adunk tájékoztatást a vmszki.hu weboldalon, a Facebook és Instagram oldalunkon.http://www.vmszki.hu/@varga_marton_technikum • Instagram Momijigari programok Egész nap futó programjaink: kertvezetés a japánkertben félóránként, tárlatvezetés a Varga Márton múzeumban félóránkét, növényvásár, gyerek kézműves sarok, kézműves vásárok:„Japán cuccok„ – édességek, eszközök, dekorációs termékek, díszek, füstölők, evőpálcikák, ecsetek Előadások, bemutatók: 10.00-16.00: Bonsai Jam by Gergő Schmidt – (az iskola belső, zárt Andezit udvarában) 10.00-10.45: Orlóczi László – Kortalan fa: A páfrányfenyő – (Könyvtárban) 10.30-tól 11.00: Kagami-Ryú – harcművészeti bemutató – (Japánkertben) 11.00-11.30: „Nyár hegedűjén, az ősz öröme szól” Vadnövények szép és szelíd kertekből – Halmos Mónika előadása (4. sz. tanterem) 11.30-12.00: Enso-kör workshop, japán kalligráfia (6. sz. tanterem) 13.00-14.00: Hokushin Ittô-ryû Hyôhô iskola: Japán páncélos, kardos formagyakorlat bemutató, szabadvívás – (Japánkert, teapavilon mellett) 14.00-14-30: Kövi Szabolcs – Pánsíp koncert 15.00-16.00: Ballagó Petra, Borsányi Klára: Furoshiki: japán kendős csomagolás technika (6. sz. tanterem) 11.00-16.00: Tea kóstoló a Japánkert teapavilonjában Programok még, amik egész nap zajlanak:Szamos marcipán Pesti Barnabás Élelmiszeripari Technikum – kürtőskalács és sütemény vásár Somogyi Anett – Termelői méz Bali Judit – mini japánkertek és japán füstölők Czivik Viki – Kézműves ékszerek Kardos Zsanett – festett kövek Kubacsny Alexandra – ékszerek Egri Chiliagok – Chili különlegességek Bamai Enikő – Üvegmozaik alkotások Máltai kerámiaműhely – kerámia termékek Köles Olga – Ásvány és gyöngy ékszerek Tizedes Szilvia – varrott holmik Szép Katalin – varrott holmik Lantos Izabella – gyöngyből készült ékszerek Halász Krisztina – horgolt állatok Hazai Kert – Teák, fűszerek, madárodúk, kerti berendezések fából
Japánkert 1928-ban - korabeli archív filmen
The Garden Gurus - Japankert of Budapest
Alapja a kb. 200 m2 nagyságú, erősen tagolt partvonalú tórendszer, melyben a jelentősebb egységeket művészien elrendezve építették meg. Ezek: „Vízesés”, „Kincseshajó”, „Teknőcsziget”, „Darusziget” valamint a „Semmiség óceánja”. Átlagos vízmélysége 50 cm, rajta több áthidaló kő – és lépőkő vezet, melyek megkönnyítik a rejtett zugok felderítését, megtekintését. A tó vízfelszíne, illetve az elszivárgó víz kedvező mikroklímát teremt az igényesebb növények számára, ezzel biztosítva az optimális környezeti feltételeket.
A hegyeket jelképező sziklacsoportokat és köveket jelentőségüknek megfelelően és az irányító elveket figyelembe véve, előre elkészített tervek alapján helyezték el. (Különleges jelentőségű pl.: „az urak védőköve, a vízesés mellékköve, a paradicsomszigetet jelképező kő, teknősbékafej-kő, két kéz kő, két láb kő, előugró kő, holdárnyékkő, hegycsúcskő, ködfátyolkő, a tiszta hold köve, a hegynyeregkő, a tűz köve, a játszó halak árnyékköve, a tigris búvó köve”.)
A látogatót az áramló víz végigvezeti a kerten. A legvégső ponton áll a távolságérzetet keltő „Fuji-san” stilizált havas csúcsa.
A tó felszínén úszónövények, (Pistia stratiotes, Eichornia crassipes), tündérrózsák; a vízparton bambusz (Phyllostachys viridiglaucescens) és vízparti évelők teszik még látványosabbá a kertet.
A lágyszárú évelő, egy- és kétnyári növények egyesével vagy csoportosan ültetve szervesen illeszkednek a kert megtervezett egységéhez. Sziklakertünk értékes növényei többek között a kora tavasszal nyíló kökörcsinek (Pulsatilla vulgaris ssp. grandis és a Pulsatilla pratensis ssp. nigricans); a félárnyékos, árnyékos eldugott zugokban pedig a Cyclamen purpurascens és az Erythronium dens-canis, a kakasmándikó különleges virágzó egyedeit találhatja a figyelmes látogató.
A kert növényeiről és azok pontos helyéről térképpel kiegészített kiadványunkban számolunk be részletesen, ami az iskola könyvtárában hozzáférhető.
Állatok
Végül meg kell említenünk, hogy a kert számos állatnak is otthont ad, melyek élőhelyük kialakításával és szaporodásukkal hozzájárulnak a biológiai egyensúly megteremtéséhez és hosszú távú fenntartásához.
Kertünk jelentősége, feladataink
- Klasszikus példák alapján az ország első, nagy gondossággal kialakított japánkertje, kerttörténeti emlék és olyan művészi alkotás, mely a kertkultúra és kertmesterség egyik fontos megjelenési formája.
- A növényfajok gazdagsága, gyűjteményes jellege alapján – az iskolai tankert többi részével együtt botanikus kertként is – ellátja feladatát. 1997. október 20-án ünnepélyes keretek között alakítottuk meg az iskolai botanikus kertet.
- A kert – az iskola pedagógiai programjának megfelelően – a nevelési-oktatási feladatok teljesítésében tölt be elsődleges szerepet. Ezek a szakmai elméleti és gyakorlati tantárgyak tanítása során jelentkező kompetenciák megszerzésére irányuló tevékenységek.
- Együttműködési megállapodás, egyeztetés alapján oktatási (általános iskolák, gimnáziumok, szakközépiskolák, szakiskolák stb.), kulturális és művelődési intézmények számára foglalkozások megszervezése, biztosítása.
- Ismeretszerzés, esztétikai nevelés, szemléletformálás: a természetes és épített környezetünk megismerésére, annak megóvására, védelmére való figyelemfelhívás; bemutatók, előadások kapcsán.
- „Otthonunkban a Természet” címmel minden év tavaszán, szinte már hagyományőrző jelleggel nagyszabású kiállítás és vásár keretében előadásokkal, szaktanácsadással, sokszínű bemutatóval várjuk a látogatókat, érdeklődőket.
- Nem hanyagolható el az a kedvező környezeti hatás sem, amelyet a kert a város lakótelepekkel zsúfolt szűkebb környezetében kifejt (zajcsökkentés, levegőtisztítás, kedvező mikroklimatikus feltételek kialakulása, esztétikai hatás stb.).
- Kertünk mindenki számára nyitott, aki a természetet, növényeket, botanikai különlegességeket kedveli.
Japánkerti Kalauz 2020.07.10 - 1-3. része az alábbiakban érhető el:
JAPÁNKERTI KALAUZ - 1. rész
JAPÁNKERTI KALAUZ - 2. rész
JAPÁNKERTI KALAUZ - 3. rész
Szöveg és fotó: Gódorné Hazenauer Zita
Fotó: Köles Gábor és az iskola kollégái